OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Starostlivosť o strieborné šperky

Starostlivosť o strieborné šperky

Zachovanie hodnoty a krásy šperku si vyžaduje nielen citlivý prístup, ale aj určité základné znalosti:

základom je opatrnosť pri nosení šperkov (šperky odkladáme pri akomkoľvek športe, nasadzujeme si ich až po kozmetickom skrášlení - po nanesení krému, parfumu, po nastriekaní laku na vlasy a podobne)

 Treba dať pozor aj pri odkladaní šperkov. Mali by byť odkladané v mäkkých škatuľkách bez toho, aby sa dotýkali.

Šperky neodkladáme do kúpeľne, nesvedčí im vlhko. Najlepšie je odkladať si ich na suchom, tmavom mieste, najlepšie v krabičke alebo šperkovnici.

Samozrejmosťou by mala byť ochrana pred pádom na zem a nárazmi.

Okrem poškodenia šperkom totiž hrozí aj zmena vzhľadu oxidáciou pri bližšom kontakte s chemikáliami, ktorých je dnes okolo nás neúrekom. Je to hlavne síra a jej zlúčeniny, ale aj niektoré parfumy, farby na vlasy, či iné kozmetické prípravky, niektoré termálne vody a v konečnom dôsledku aj vlastný pot (so šperkami sa neodporúča spávať). Navyše šperky oxidujú aj vplyvom vzduchu ak sa nenosia a pritom šúchaním o oblečenie neleštia.

Čistenie strieborných šperkov

Strieborné šperky v prvom rade musíme zbaviť oxidov. Striebro totiž oxiduje omnoho rýchlejšie, ako zlato. K odstráneniu oxidov je najvhodnejšie kúpiť v drogériách alebo v obchodoch s farbami tekutinu s názvom čistič striebra (vhodné sú aj rôzne vlhčené utierky určené na čistenie striebra). Ponorením do tejto tekutiny na niekoľko sekúnd väčšinou odstránite všetky oxidy. Potom šperk len prečistite v teplej saponátovej vode, ako u zlata a preleštite mäkkou handričkou.

Niekedy pri veľmi silnej oxidácii ponorenie do čističa nestačí a buď ho treba zopakovať alebo si dať strieborné šperky vyčistiť ultrazvukom.

.